bird
sun

Drodzy Państwo!

 

W dzisiejszym świecie często zapominamy o tym, jak ogromną rolę w kształtowaniu człowieka stanowi dobra literatura. To ona rozszerza nasze horyzonty, buduje wyobraźnię, przyswaja wiedzę i pomaga zrozumieć otaczający nas świat. Kiedy byliśmy dziećmi w świat książek wprowadzały nas nasi rodzice i dziadkowie. Dziś, kiedy sami jesteśmy rodzicami, choć często bardzo zapracowanymi, do nas należy przekazanie swojej wiedzy naszym dzieciom. Najlepszym na to sposobem jest czytanie książek. W naszym Żłobku kładziemy nacisk na fachową literaturę dziecięcą.W tym celu dołączamy do miłośników Fundacji "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom!".

 

 

Czytamy niemowlętom!

 

Badanie wskazują, że czytanie książek niemowlaczkom kształtuje w nich słuch, wówczas bowiem rozwija się mózg - powstają miliony połączeń neuronowych, które wspierane dodatkowymi bodźcami z zewnątrz, rozwijają się jeszcze intensywniej. Zanim dziecko nauczy się mówić, uczy się rozumieć mowę. W ten sposób tworzy swój specyficzny "bierny" słownik, który później uwidacznia się w pierwszych dźwiękach, sylabach i wyrazach wymawianych przez maluszka.

 

W pierwszych miesiącach życia warto sięgać do prostych tekstów, a także do wierszy i do rymowanych opowieści. Powtarzając je wielokrotnie, szybko zorientujemy się, że dziecko swoim zachowaniem komunikuje fakt, że rozpoznaje czytany tekst. Słowa tworzą frazy, które "zostawiają ślad" i są podstawą do budowania języka czynnego, czyli mowy.

 

Niemowlę uczy się świata wszystkimi zmysłami, warto więc od początku pokazywać dziecku ilustracje w książkach. Ważne jest, aby zawierały one proste do odbioru sygnały-obrazki, bez zbędnych elementów, które utrudnią zapamiętywanie.Należy zacząć od pokazywania prostych obrazków, pozostawiając fantazję ilustratorów na później.

 

W trakcie takiej zabawy istotną rolę odgrywa również sam proces czytania: mama, tata (i inni) siedzą obok swojego maluszka, ucząc go świata, a jednocześnie okazując mu swoje uczucia, tworząc w ten sposób atmosferę bliskości i bezpieczeństwa. Dziecko czuje się ważne i akceptowane, a te uczucia stają się bezcennym fundamentem na całe życie.

 

 

Wiek od 2 do 6 lat

 

Dla dziecka i dla rodziców to wspaniały okres na wspólne czytanie. Jeśli wcześniej czytaliśmy maluszkowi - możemy zaobserwować efekty, jeśli jeszcze nie czytaliśmy - najwyższy czas zacząć!

 

Są książki, do których na wyraźne żądanie naszego małego czytelnika powracamy, ponieważ to ta, a nie inna historia jest dla niego tak fascynująca. Jest to tez okres, kiedy rodzą się pierwsze pytania odnośnie bohaterów bajek, którzy w ten sposób "uczestniczą" w zabawach dziecka.

 

Czytanie kilkulatkowi to także:

 

- rozbudzanie ciekawości świata;

- budowanie bogatego słownika;

- rozwijanie wyobraźni;

- ćwiczenie koncentracji umiejętności słuchania;

- pogłębianie więzi między rodzicami a dzieckiem;

- uczenie myślenia i wartości moralnych;

- wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód;

- wyrabianie nawyku czytania i zdobywania wiedzy;

- przygotowanie do wymagań, jakie stawia nauka w szkole.

 

 

Wspólne czytanie może pomagać w wychowaniu dziecka. W książkach można spotkać fragmenty, które mogą posłużyć, jako rozwiązania konkretnych sytuacji, z którymi dziecko styka się w życiu. Mądra i ciekawa literatura dziecięca daje wzorce dobrego zachowania. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków dziecka.

 

 

Źródło i cytaty zaczerpnięte zostały ze strony Fundacji "ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom!".

Więcej - zajrzyj tutaj:

http://www.calapolskaczytadzieciom.pl